Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.
14 Kasım 2017 Salı, 10:13

Düzenlenen Özel Bir Tören Sırasında Konuşma Yaptı

Rum lider Nikos Anastasiadis, Kıbrıs sorununa kapsamlı bir anlaşmanın sağlanması için sağlıklı potansiyellerin yaratılması amacıyla Türkiye’nin garantiler ve güvenlik konusundaki uzlaşmaz politikasını yeniden değerlendirmesi umudunu ifade etti.

Mısır Arap Cumhuriyeti’nin Kıbrıs yeni Büyükelçisi Mai Taha Mohammed Khalil, pazartesi günü Rum Başkanlık Sarayında düzenlenen özel bir tören sırasında Rum lider Anastasiadis’e güven mektubunu sundu.

Güven mektubunu kabulünde konuşan Nikos Anastasiadis, Kıbrıs Rum tarafının adanın bölünmesine son verilmesi ve Kıbrıs sorununa kapsamlı bir çözümün bulunması amacıyla çalışmalarına devam etmesi taahhüdünü teyit etti.

Anastasiadis, açık ve net şartlarda BM Genel Sekreteri’nin parametreleri çerçevesinde, Kıbrıs’ı yeniden birleştirecek; Kıbrıs sorununa Avrupa ve uluslararası hukuk temelinde yaşayabilir ve kapsamlı bir çözümün bulunması için hazır olduğunu ifade etti.

Kıbrıs sorunundaki son gelişmelere değinen Anastasiadis, Türkiye’nin BM Genel Sekreteri’nin sunduğu çerçeve temelinde müzakere etmesi konusunda niyetli olmadığını ve bundan dolayı üzüntüsünü ifade etti.

Türkiye’nin özellikle garantiler ve güvenlik alanındaki uzlaşmaz görüşleri, garantilere devam etmesi ve birleşmiş bir Kıbrıs’ta ordu ve müdahale haklarına devam etmesi konusundaki ısrarı atıfta bulunan Anastasiadis, Ankara’nın takip ettiği politikasından dolayı geçen Temmuz ayında İsviçre’nin Crans-Montana kasabasında yapılan Kıbrıs konferansında olumlu sonucun alınmasını engellediğini vurguladı.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz