Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.
28 Ekim 2017 Cumartesi, 12:13

Katalonya’nın Bağımsızlığı KKTC İçin Sakıncalı Örnek

Dün, Katalonya Özerk Yönetimi Parlamentosu İspanya’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti. Katalonya’nın bağımsızlığı tepki çekmişti. AP Eski Milletvekili Ozan Ceyhun da bu konuda önemli açıklamalar yaptı.

Katalonya’nın bağımsızlığını ilan etmesiyle ilgili KıbrısSondakika‘nın sorularını yanıtlayan Ozan Ceyhun, AB’nin bu konuda titiz davranması gerektiğini yoksa başkalarının da bağımsızlık talep edebileceğini belirtti. Kıbrıs’ta Katalonya konusuyla ilgili birkaç kişinin çıkış yaptığını fakat bu konunun çok hassas bir konu olarak ele alınması gerektiğini vurguladı.
Avrupa Birliği Bu Konuda Titiz Davranmalı
Ozan Ceyhun; “Katalonya’nın bağımsızlığı kararı ve ardından gelişen olaylar KKTC için cazip gözüküyor olabilir. İlk bakışta televizyonlarda yaptığım açıklamalarda sadece politikacıları değil Kıbrıslı Türkleri de örnek verdim. Avrupa Birliği bu konuda titiz davranmazsa başkaları da bağımsızlık talep edebilir. Büyük ihtimalle de Avrupa Birliği, İspanya’nın bütünlüğü için çaba gösterecek, eli mahkum bunu yapmaya . Kıbrıs’taki tartışmaları izliyorum bu konuda birkaç kişinin çıkış yaptığını görüyorum. Çok dikkatle ele alınması gereken bir konu. Kuzey Kıbrıslı Türkler Katalanları örnek alarak bağımsızlık talebi dile getirdiklerinde Katalonya İspanya’nın bir parçası ve İspanya’yı tanıdıklarını unutmasınlar. Yani, Kıbrıs adasındaki Rum Kesimini tanımayan bir Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti konumunda değil. KKTC yaşayan Kıbrıslı Türkler birden çıkıpta ‘Biz Avrupa Birliği üyesi Kıbrıs Cumhuriyeti’nden, bağımsızlığımızı ilan etmek için referandum yapıyoruz’ dedikleri an bu Cumhuriyeti tanır duruma düşerler.Yani bu açıdan bakıldığında çok hassas ele alınması gereken bir konu.”
Kıbrıs Cumhuriyeti Kimliklerini ve Pasaportunu Alan Kıbrıslı Türkler İçin Katalonya Örneği Doğru Olur Mu?
“Gerçek şu ki Kıbrıs Cumhuriyeti ile sorunu olmayan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin pasaportunu taşıyanlar bu tip talepte bulunurlarsa inandırıcı olur. Kıbrıs Cumhuriyeti’ni reddeden tanımayanlar açısından böyle bir talepte bulunmak Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımak anlamına gelir. Bu açıdan çok dikkatle ele alınması gerekir.”
Türkiye’nin Politikalarıyla Ters Mi Olur ?
“Türkiye şuanda tabi ki Katalonya’nın bağımsızlığını çıkarları ve geleceği açısından hatta Avrupa Birliği’nin bütünlüğü ve geleceği açısından desteklemiyor. Kuzey Irak’taki Barzani fiyaskosunu da göz önünde tutacak olursak Irak’ın bütünlüğünü, Suriye’nin kuzeyinde terörist bir Kürt devleti kurmaya kalkanlara karşı Suriye’nin bütünlüğünü savunduğumuz gibi İspanya’nın da bütünlüğünü savunuyoruz. Böyle bir çıkış Türkiye’nin politikalarıyla da çelişecektir.”

 

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz