Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.
09 Kasım 2017 Perşembe, 17:43

LAÜ’de Konferans Yoğun Katılım ile Gerçekleşti

Yayın Yüksek Kurulu ile toplantı yapmak üzere ülkemize gelen RTÜK Heyeti LAÜ Rektörü Mehmet Ali Yükselen’i ziyaret ederek temaslarda bulundu.

 Ziyaret sonrasında,  Lefke Avrupa Üniversitesi’nde “Uluslararası Arenada RTÜK” konulu konferans gerçekleştirildi. LRauf  Raif  Denktaş  Konferans Salonu’nda gerçekleşen konferansa, Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Üyesi ve İslam Ülkeleri Yayıncılık Düzenleyici Kurumları Forumu (IBRAF) Genel Sekreteri Doç. Dr. Hamit Ersoy konuşmacı olarak katıldı.

         Ersoy, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK) yayıncılık alanındaki temel düzenleyici otorite olarak demokratik olan bütün ülkelerde olması gereken bir kurum olduğunu ifade etti. RTÜK’ün yayıncılık alanında iki temel noktayı dikkate aldığını belirten Ersoy, birinci temel noktanın fikir sahibi olan herkesin fikrini beyan edebilecek bir ortamın  güvencesi, diğer temel noktanın ise ekran karşısına veya radyonun karşısına geçen her bireyin haber alma hakkını kullanmasının güvencesi olduğunu ifade etti.

  RTÜK’ün ulusal sınırlar içinde görevi varken, bir de uluslarası alanda işbirliği yapma ihtiyacı olduğunu belirten  Ersoy: “Avrupa Görsel İşitsel Medya Hizmetleri direktifi, Avrupa Birliği ve Avrupa Konseyi bünyesinde bir televizyon  sözleşmesi çerçevesinde ülkeler arasında standartların oluşturulması ve bu standartların bütün ülkelerde aynı şekilde uygulanmasını temin etmek üzere işbirliği ihtiyacı duyarlar” dedi. Ersoy, yapılacak yayın kalitesinin ve içeriğinin sorunsuz olması için biraraya gelerek bu uluslarası metinlere sadık kalındığını dile getirdi.

Ersoy, RTÜK’ün televizyonların denetlenmesi, izlenmesi, raporların oluşturulması ve herhangi bir ihlal oluşturulduğu zaman raporlama konusunda uygulandığı sistemlerin   son derece teknolojik olduğunu belirtti.

 RTÜK’ün ikili protokolleri  olduğunu belirten Ersoy,  işbirliği yapılan ülkelerin Makedonya, Ukrayna, Azerbaycan, Kosova, Moldovya, Çin ve Kore olduğunu belirtti. Ersoy,  proje veya imza aşamasında olan ülkelerin ise Bosna Hersek, Benin ve Romanya olduğunu sözlerine ekledi.

  Konferansın sonunda, LAÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Ali Yükselen tarafından Ersoy’a plaket takdim edildi.

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz