Piyasalar getiriliyor... Lütfen Bekleyiniz.
24 Haziran 2017 Cumartesi, 14:13

“Parayı biz ödedik, su başkasına bağlandı”

Girne’de Esentepe Belediyesi’ne bağlı Turtle Bay Village’de bulunan 450’den fazla ev son 3 haftadır susuzluğun pençesinde boğuşuyor.

Belediyenin 2-4 saat kadar yetecek su verildiği bölge sakinleri “Bu sıcaklarda duş alamıyor, çamaşır makinelerimizi kuramıyor, susuzlukla boğuşuyoruz” diyerek “Sitemizi hamamböceği ve fareler bastı, kanalizasyon kokuları yüzünden perişan olduk, Belediye Başkanı ise sorunlarımızla ilgilenmiyor” ifadesini kullandılar.

Pis kokuların içinde yaşam

“Büyük hamamböcekleri ve fareler var ve çok kötü kanalizasyon kokuları evlerimize giriyor. Geçen gün Belediye Başkanıyla görüştüm ve bana su ile sorunumuzun olmadığını söyledi. Ama ona temel ihtiyaçlarımız icin su olmadığını söylediğimde sözümü kesti ve beni dinlemek istemedi” diye konuşan bir site sakini, yaşadıkları çağdışı muameleyi şu sözlerle ifade etti:

Ev başına 2570 TL aldılar

“Sitedeki çoğu kişi ana borunun bağlanması için 2570 TL ödedi ve  bunun üzerinden belediye  başkanımıza ne zaman ana borunun bağlanacağını sorduk. Cemal beyin cevabına göre, bölgedeki geri kalan 1750 kişinin ödemesi yapıldıktan sonra bağlanacaktı. Ona bize Türkiye’den su geldiği zaman hiç bir su sorunumuz olmayacağını sözünü hatırlattım. Boru hattı için 6 ay öncesine kadar tüm sakinleri zorladı ödeme yapmalarını icin (%80-90 arası ödeme yapıldı) ve şu an para elinde. Boru hala bağlanmadı ve bir tarih de belirlenmedi bağlanması için. Depozitolarla ve yatırdığımız parayla borunun bağlanması icin yeterli miktarda para var ama Belediye başkanı paranın olmadığını söylüyor”

“Parayı biz ödedik, su başkasına bağlandı”

“Üstelik bizim sitemizdekilerin ödediği geçici boru PineValley sitesine bağlatıldı. PineValley bizim sitemizden çok daha küçük (60 civarında ev) ve bizim yeteri kadar suyumuzun olmadığını bilerek bize sormadan ve önceden bilgilendirmeden kesiyorlar ve 12 saat boyunca o siteye veriyorlar ve Belediye Başkanı bu durumun farkında. Yıllardır su ile ilgili sorunlar yaşıyoruz. 9 yıl önce Turtle Bay’den ev aldığım zaman, deniz suyu arıtma sistemi için 2000 STG ödemem gerekti. (sitedeki herkes ödedi). Cemal bey deniz suyu arıtma sistemi ve sakinler yüzünden belediyenin iflas ettigini söyledi. Hiç bir zaman bize yardım etmek istemedi. Sonra ara sıra sitemize tankla su göndermeye başlatıldı ama ben de dahil sitede oturan sakinlere her zaman gönderiyormuş gibi gösteriliyordu”

Sayıştay’a başvurduk, cevap bile gelmedi

“Sonra Esentepe belediyesi sitedeki tüm su metrelerini kartlı metrelere değişti ve tankların su teslimatlarını kalıcı olarak durdurdular. Belediye Başkanı Cemal bey ısrarla suyun tanklarla geldiğini söylüyordu ama bunlar sadece kağıt uzerinde yazılıydı. 6 ay oncesine kadar sayıştay için başvurduk suyun teslimatının az olduğu için. Başvurumu kabul ettiler, ancak hiç bir cevap gelmedi. Uzun bir sure boyunca tanklarla su teslimatı ve suyun eve gelmesi icin sayacı kartla çalıştırmamız gerekti ve boş yere normalde ödememiz gerektiğinin iki kati ödemek zorunda kaldık. Belediye Başkanı bizi tehdit etti ve sayaçların çıkartılması icin mektup yazmamıza izin vermedi”

Belediye başkanı sözünü tutmadı

“Belediye Başkanı bize Türkiyeden gelen suyun bize gelecegine dair söz vermişti. “Su geldiği zaman, tüm sorunlarınız hal olacaktır ve daha ucuz suyunuz olacaktır” demişti. Fakat daha sonra tehdit edildik ve muhtemelen hiç bir zaman yapılmayacak olan boru hattı icin para ve depozito ödemek zorunda kaldık. Hamamböcekleri, sıçanlar, kanalizasyon kokuları ve vaktinde toplanmayan çöpler çok ciddi sorunlara yol açacaktır. Sitedeki sakinlerin cogu Rus, Ingiliz, Turk ve ayrıca Amerikadan, Avustralya’dan, Afrika ve diğer Iskandinav ülkelerden gelen aileler var. Ev sahiplerleri tatil icin 2-3 aylığına geliyorlar ve burda çok para harcıyorlar. Su sorunları sebebinden dolayı tanıdığım cogu Ingiliz ve Rus aileleri buraya gelmekten vazgeçtiler, evlerini tamamen kapatıp (satamadan) Ispanyada ve diğer Akdeniz ülkelerinden ev almıştırlar”

Copyright © 2013 Xturk MultiMedya Tema. Powered by Wordpress.
Wordpress Haber Teması Tasarım ve Programlama: Seçkin Talanöz